laptop computer beside coffee mug

Jak korzystać z karty kredytowej?

brown leather bifold wallet on table

Karty kredytowe mają tyle samo przeciwników co entuzjastów. Jedni uważają je za zło całego świata, które zupełnie niepotrzebnie wpędza nas w długi, drudzy twierdzą, że karta to swoboda, łatwe płatności i szybki dostęp do pieniędzy. Jedni i drudzy mają swoje racje, siła karty tkwi bowiem w umiejętności korzystania z niej.

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to odrębna pożyczka, która otrzymujesz od wybranego banku w formie limitu. Środki na karcie są własnością banku, dlatego, gdy z nich skorzystasz, musisz je oczywiście oddać. W odróżnieniu od tradycyjnej pożyczki limit ma odroczony termin spłaty, a odroczenie to potrafi trwać nawet dwa miesiące. To tzw. okres bez odsetkowy. Tyle że gdy upłynie, odsetki od niespłaconej kwoty są wysokie. Trzeba więc pamiętać o spłacie karty we właściwym terminie. Spłata musi być całkowita, bo w innym przypadku odsetki zostaną naliczone od całej kwoty, a nie od pozostałej części.

Przemyśl wysokość limitu

Karta to doskonała forma pożyczki, z której korzystasz od ręki. Ważne jednak, aby nie zadłużyć się za bardzo. Jeśli nie masz innych zobowiązań i masz odpowiednio wysokie dochody, bank bardzo chętnie udzieli ci nawet wysokiego limitu kredytowego, sięgającego kilkunastu tysięcy złotych. Tylko, czy naprawdę aż tyle potrzebujesz? Zastanów się, do czego i jak często będziesz używać karty. Jeśli będzie ci służyć do zdeponowania kaucji za autu czy kupienia biletów lotniczych, oblicz ile maksymalnie planujesz wydać. Podobnie, jeśli masz w planach płacenie za zakupy codzienne czy odzież. Zbyt wysoka kwota, może stać się sporą pokusą, ze względu na swoją dostępność, a jeśli nie spłacisz jej jednorazowo, zdecydowanie korzystniej będzie sięgnąć po kredyt.

Wyrób dobre nawyki

Karta kredytowa może okazać się jedynym rozwiązaniem w chwilach kryzysu. Łatwo dostępne pieniądze mogą też sprzyjać korzystaniu z okazji, wymagających często podjęcia natychmiastowej decyzji. Musimy tylko pamiętać, aby wyrobić sobie kilka nawyków, które pozwolą na to, aby korzystanie z niej nie obciążyło domowego budżetu. Po pierwsze, trzeba pamiętać, że to karta płatnicza, absolutnie nie można wiec wypłacać za jej pomocą gotówki z bankomatu, bo taka operacja obciążona jest wysoką prowizją. Należy też skrupulatnie przestrzegać terminów płatności i spłacać kartę w całości, zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. Wpłata wyłącznie wymaganej, niskiej kwoty to wysokie odsetki i niepotrzebne koszty.