laptop computer beside coffee mug

Co daje nam bankowość modemowa?

person holding brown leather wallet and banknotes

Od lat na rynku finansowym spotykamy coraz więcej udogodnień ze strony banków Dziś, aby dokonać, transakcji wystarczy zaledwie chwila spędzona przed komputerem lub smartfonem, bez potrzeby wychodzenia z domu i czekania w kolejce do okienka banku. Dzieje się tak dlatego, że istnieje coś takiego jak bankowość modemowa. Niektórzy myślą, że jest to to samo, co bankowość elektroniczna. Nie do końca mają rację. W pewnym sensie są to pojęcia pokrewne i dlatego można ich używać jako wyrażenia pokrewne, jednak powinno się je zdecydowanie rozróżniać.

W bankowości modemowej mamy do czynienia z dostarczaniem usług bankowych, takich jak dokonywanie transakcji płatniczych, zakładanie lokat itp. za pomocą telefonu lub sieci komputerowej czy internetowej. Jest to bardzo szerokie pojęcie. Dzięki modemowej bankowości klienci indywidualni i biznesowi mogą zaoszczędzić sporo czasu i szybciej reagować na błędy banków, a także monitorować swoją płynność finansową. Banki umożliwiają takie usługi każdemu klientowi. Skończyły się czasy, kiedy była to usługa o charakterze premium.

Choć ten element bankowości ma już ponad dwadzieścia lat, ciągle się rozwija. Możemy dostrzec to, w co ewoluował, kiedy spojrzymy na terminale płatnicze w sklepach i instytucjach, sieci bankomatów i wpłatomatów, a także osoby płacące za transakcje zbliżając do terminalu swój telefon. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby wpierw nie zaczęto od korzystania z programów bankowych instalowanych na komputerze użytkownika.